Kleje i płyny od DYTEX stosowane są powszechnie w wykonawstwie i utrzymaniu rurociągów PVC-U i PVC-C. W związku z nowym prawodawstwem ich sprzedaż musi jednak zostać zakończona najpóźniej do maja 2025 roku. Poznaj sposoby łączenia, które pozwalają zastąpić wyroby DYTEX.
Kleje i płyny DYTEX to produkty doskonale znane wszystkim, którzy wykonują oraz utrzymują rurociągi systemu klejonego PVC-U oraz systemu klejonego PVC-C, przeznaczone do transportu wysoko stężonego kwasu siarkowego H2SO4 (powyżej 93%) DYTEX stosowany był także na kwas solny HCl, kwas azotowy HNO3, czy podchloryn sodu NaOCl – do momentu, aż producent nie wprowadził nowego kleju DTX – który okazał się dobrą alternatywą dla DYTEX w przypadku innych mediów niż wspomniany wyżej stężony kwas siarkowy.
Nadszedł jednak czas na zakończenie produkcji DYTEX. Ze względu na prawodawstwo Unii Europejskiej, kleje i płyny zostaną wycofane z produkcji oraz sprzedaży najpóźniej do maja 2025 roku. Zakaz spowodowany jest jedną z składowych kleju, która trafiła na listę zakazanych substancji w UE, a której nie można zastąpić niczym innym, tak by nie stracić jakości oraz pewności połączenia.
Do alternatyw, które pozostają nam do łączenia rur PVC-U i PVC-C, zaliczamy:
Choć ograniczenia dotyczą tylko rurociągów PVC-U i PVC-C do transportu kwasu siarkowego o stężeniu powyżej 93%, nadal istnieją inne opcje klejenia dla niższych stężeń.
Dla stężeń od 70% do 93% rekomendujemy klej DTX, a dla stężeń poniżej 70% – Tangit. Informacje na temat odporności chemicznej oraz inne szczegóły znajdziecie w narzędziu online ChemRes Plus. Szczegóły dostępne są również na naszej stronie internetowej oraz u naszych ekspertów, którzy służą pomocą w razie pytań i wątpliwości.
Klejenie przy użyciu specjalistycznego kleju i płynu DYTEX przez długi czas było standardowym sposobem łączenia rur, kształtek oraz zaworów z PVC-U i PVC-C. Metoda ta była stosunkowo żmudna i czasochłonna (nakładanie kilku warstw kleju i płynu w odpowiedniej kolejności i czasie), aczkolwiek dobrze wykonana zapewniała solidne, trwałe połączenia, odporne na działanie H2SO4 o stężeniu powyżej 93%.
Proces klejenia różnił się znacznie od łączenia spoiwem Tangit bądź DTX. Wymagał wprawy i doświadczenia, a wszelkie błędy mogły prowadzić do nieszczelności połączeń. Co więcej, czas schnięcia kleju wydłużał proces instalacji, a dodatkowo opary kleju nie były obojętne dla naszego organizmu.
Wycofanie kleju i płynu DYTEX z produkcji i sprzedaży jest sporym wyzwaniem dla inwestorów, firm wykonawczych oraz sprzedawców, natomiast Georg Fischer +GF+ nie pozostawia swoich klientów bez dobrego rozwiązania. Jako lider w branży rurociągów przemysłowych, +GF+ rozwija swoje portfolio o nowe technologie, dostarcza coraz bardziej efektywne i niezawodne rozwiązania również w dziedzinie połączeń.
Jednym z takich przełomów jest metoda zgrzewania rur i kształtek z PVC-U przy użyciu promieniowania podczerwonego (IR). Ta innowacyjna technika jest receptą na brak spoiw DYTEX. Otwiera ona nową erę w montażu systemów rurowych PVC-U.
Zgrzewanie PVC-U metodą promieniowania podczerwonego to technologia, która rewolucjonizuje montaż systemów rurowych z tego materiału. Proces ten polega na podgrzewaniu powierzchni czołowych rur i odpowiednich kształtek za pomocą promieniowania IR, które powoduje ich uplastycznienie, a następnie połączenie elementów poprzez docisk. Po ostygnięciu tworzą one jednorodne, trwałe połączenie bez potrzeby używania kleju. Oczywiście GF posiada w swoim portfolio odpowiednie zgrzewarki IR oraz umożliwia ich wypożyczanie.
Pierwszym ograniczeniem jest brak dostępu do dużych średnic: Obecnie zakres dostępnych złączek oraz przystosowanie maszyn IR to:
W przypadku kleju DYTEX zakres był większy – można było łączyć rurociągi PVC-U do średnicy d140. Aczkolwiek warto pamiętać, że rzadko stosowano kwas siarkowy o takim stężeniu na tak duże średnice. Pozostałe ograniczenia to:
Metoda zgrzewania PVC-U promieniowaniem podczerwonym to duży i innowacyjny krok naprzód w technologii montażu systemów rurowych. Choć klejenie PVC-U przy użyciu DYTEX przez lata było skutecznym rozwiązaniem, to nowe technologie oferują znacznie więcej korzyści – od zwiększonej szybkości i precyzji montażu, po lepsze warunki pracy i mniejszy negatywny wpływ na środowisko.
Firmy instalacyjne, które zdecydują się na inwestycję w nowoczesne technologie, zyskają nie tylko przewagę konkurencyjną, ale także przyczynią się do podniesienia standardów jakości i bezpieczeństwa w branży.
Koniec produkcji i sprzedaży kleju i płynu DYTEX to nie tylko koniec pewnej ery w instalacjach PVC-U, ale także początek nowego rozdziału, w którym zgrzewanie promieniowaniem podczerwonym IR stanie się standardem. Innowacyjność, efektywność i bezpieczeństwo tej metody sprawiają, że coraz więcej użytkowników jest zainteresowanych jej poznaniem i zastosowaniem.