Ciśnienie medium – to jedna z najistotniejszych kwestii wpływająca na pracę rurociągów z tworzyw sztucznych. Wytwarzane grawitacyjnie przez pompy, czy też inne źródła gwarantuje właściwy przepływ aplikowanych substancji. Odpowiednia wartość ciśnienia pozwala na bezproblemowy przebieg wszystkich procesów oraz zapewnia bezpieczną i bezawaryjną pracę instalacji.
Kontrola oraz sterowanie ciśnieniem medium w rurociągach skupia się głównie na dwóch procesach – redukowaniu ciśnienia i utrzymywania jego stałej wartości. Redukowanie zbyt wysokiego ciśnienia chroni rurociąg oraz urządzenia przed uszkodzeniem i nadmierną pracą, która może skrócić ich żywotność. Pozwala również na kontrolowanie ilości i szybkości przepływu medium, co niejednokrotnie jest ogromnie ważne w procesach produkcyjnych. Utrzymywanie stałej wartości ciśnienia, chroni przed niepożądanymi pulsacjami oraz zakłóceniami wynikającymi z nieprawidłowych odczytów aparatury pomiarowej.
Georg Fischer +GF+ od wielu lat pracuje nad optymalnym rozwiązaniem związanym z zaworami redukującymi ciśnienie oraz utrzymującymi ciśnienie. Dzięki temu wytężonemu wysiłkowi do programu produkcji trafiły dwa typy całkowicie nowych zaworów: utrzymujących 582 i redukujących ciśnienie 586.
Jego główną rolą jest zapewnienie stałego ciśnienia na wylocie zaworu (za zaworem).
Zastosowanie zaworów 582 firmy Georg Fischer +GF+ pozwala na zredukowanie wyższego ciśnienia w systemie do określonej przez nas wartości. Jeśli ciśnienie wylotowe wzrośnie powyżej ustawionej wartości, membrana zaworu zostanie podniesiona w stosunku do siły sprężyny, zamykając zawór, dzięki czemu ciśnienie wylotowe zostaje zredukowane do zadanej wartości. Jeśli ciśnienie wylotowe spadnie poniżej ustawionego, membrana zostanie dociśnięta przez siłę sprężyny, zawór zacznie się otwierać do momentu przywrócenia stanu równowagi.
Ciśnienie na wlocie nie ma wpływu na ruch membrany, dlatego ochronie podlega część instalacji oraz urządzenia za zaworem. Ma to istotne znaczenie, szczególnie w przypadku wrażliwych akcesoriów pomiarowych oraz urządzeń, które mogłyby ulec uszkodzeniu.
Podobnie jak w przypadku pozostałej armatury +GF+, wszystkie elementy, które mają styczność z medium, są wykonane z odpornych chemicznie tworzyw sztucznych. W przypadku zaworu 582 do wyboru mamy korpus oraz przyłącza wykonane z: PVC-U, PVC-C, PP-H oraz PVDF.
Uszczelnienie zaworu składa się z dwóch membran – PTFE (teflon), który ma kontakt z medium, oraz EPDM, który nie ma bezpośredniego kontaktu z medium, jest więc membraną wspomagającą. O-ringi dostępne są w wykonaniu EPDM (oznaczone na zaworze kolorem białym) lub FKM (oznaczone na zaworze kolorem zielonym).
Występuje możliwość ustawienia zakresu ciśnienia w dwóch przedziałach: 0.5 do 9 oraz 0.3-3 bar. Zawór można zamówić razem z manometrem, bądź też wyposażyć go w niego na późniejszym etapie.
Rolą zaworu 586 firmy Georg Fischer +GF+ jest utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji przed zaworem.
W momencie wzrostu ciśnienia na wlocie następuje otwarcie membrany zaworu poprzez odpowiednie działanie sprężyny. Jeśli ciśnienie wlotowe spadnie poniżej ustawionego przez nas, membrana dociskana przez sprężynę zamyka zawór i utrzymuje tym samym odpowiednie ciśnienie przed zaworem.
Takie działanie zaworu gwarantuje stałą wartość ciśnienia w układzie, niezależnie od wahań ciśnienia powodowanych np. poprzez pracę pomp czy zaworów.
W odpowiedniej konfiguracji w instalacji zawór 586 może funkcjonować jako zawór upustowy.
Zawór 586 może być wykonany z: PVC-U, PVC-C, PP-H oraz PVDF z membraną wykonaną z PTFE (teflon) i podobnie jak w 582 z membraną wspomagającą EPDM (która nie ma kontaktu z medium). O-ringi dostępne są w wykonaniu EPDM (oznaczone na zaworze kolorem czarnym) lub FKM (oznaczone kolorem czerwonym).
Użytkownik posiada możliwość ustawienia zakresu ciśnienia w przedziałach: 0.5 do 9 oraz na życzenie 0.3-3 bar.
Zawór 586 dostarczany jest bez manometru, jednakże można go zamówić osobno.