Zawory wykonują pozornie prostą czynność, a odpowiadają za prawidłowy przebieg pracy rurociągów. Przy prostych instalacjach, gdzie zamykanie zaworu występuje bardzo rzadko, ręczne zawory sprawdzają się idealnie. W momencie, kiedy jednak zawory pracują w ciągłych cyklach i jest ich duża ilość, sterowanie ręczne może być problematyczne, a właściwie niemożliwe.
Georg Fischer +GF+ od kilkudziesięciu lat bardzo prężnie rozwija dział automatyki, w którym zawory zajmują szczególnie ważne miejsce. Wspomniany rozwój doprowadził do innowacyjnych i trwałych rozwiązań dostosowanych do różnego rodzaju instalacji i wymagań użytkowników.
Przy wyborze odpowiednich zaworów automatycznych do rozważenia mamy kilka istotnych kwestii:
Firma Georg Fischer +GF+ w swoim bogatym portfolio posiada wiele rozwiązań, które w zależności od potrzeb pozwalają zapewnić prawidłową i bezpieczną pracę systemu rurociągowego. Podobnie jak w przypadku armatury ręcznej do wyboru mamy:
Zawory z napędami elektrycznymi typ EA posiadają wbudowane wyłączniki krańcowe do sygnalizacji położenia, element grzewczy zapobiegający spadkowi temperatury poniżej ustawionej wartości, 7 segmentowy wskaźnik błędu LED oraz zintegrowaną dźwignię awaryjnego sterowania.
Istnieje również duży zakres asortymentu dodatkowego, takiego jak moduł powrotu do bezpiecznego położenia, pozycjoner 4-20 mA, moduł monitorujący/diagnostyczny oraz moduł dający możliwość podpięcia pod sieć Profibus.
Do zastosowań z mniejszą liczbą cykli otwarcia/zamknięcia producent przewidział ekonomiczne rozwiązanie z napędem EA04. Posiada on wyłączniki krańcowe SPDT.
W przypadku zaworów z napędem elektrycznym, do sterowania możemy użyć napięcia 24 V lub 230 V.
Zawory z napędami pneumatycznymi dostępne są w różnej konfiguracji pozycji spoczynkowej. Występują zawory z napędem pneumatycznym normalnie zamknięte (NC), normalnie otwarte (NO) oraz podwójnego działania (DA).
Napędy pneumatyczne można również wyposażyć w dodatkowe elementy. Najważniejszymi z nich są zawory pilotowe, które odpowiadają za sterowanie sprężonym powietrzem.
Dodatkowo doposażyć możemy zawór w pozycjoner DSR, wyłączniki krańcowe (mechaniczne i indukcyjne), montowane w module pośredniczącym (oba rozwiązania dostępne dla zaworów kulowych oraz przepustnic) lub na napędzie, siłowniku.