Polipropylen (PP), Polietylen (PE), Polifluorek winylidenu (PVDF), fluoropolimer ECTFE oraz Polibutylen (PB) to semikrystaliczne termoplasty wykorzystywane do budowy ciśnieniowych systemów rurociągowych firmy Georg Fischer +GF+, których łączenie odbywa się w procesie zgrzewania. W większości (poza PVDF i ECTFE) są to tworzywa niepolarne (PE, PP oraz PB), nie rozpuszczają się ani nie pęcznieją w popularnych rozpuszczalnikach, stąd też nie mogą być ze sobą klejone. Mogą być wyłącznie zgrzewane, ewentualnie spawane.
W swojej ofercie posiadamy szeroki zakres zgrzewanych rurociągów z tworzyw sztucznych (w tym zgrzewane rury PP, PE, PVDF, PB, ECTFE) firmy Georg Fischer +GF+, z których każdy posiada specyficzne właściwości i cechy.
Proces zgrzewania, który trwale, bezpiecznie i szczelnie łączy ze sobą wymienione wyżej termoplasty, polega na jednoczesnym rozgrzaniu łączonych elementów (złączek/rur) do odpowiedniej temperatury za pomocą odpowiednich narzędzi (zgrzewarek), by pod wpływem nacisku zespoliły się one ze sobą, tworząc jednorodne połączenie.
W zależności od materiału, jego średnicy, medium oraz samej zgrzewarki, wyróżnia się następujące metody zgrzewania.
W procesie tym końcówka rury oraz mufa kształtki nagrzewane są za pomocą elementu grzejnego (tzw. kamieni) o kształcie tulei i króćca, a następnie rura wsuwana jest do mufy. Końcówka rury, element grzejny oraz mufa złączki są tak zwymiarowane, że podczas procesu spajania wytwarza się ciśnienie, powodując powstanie jednorodnej spoiny. Zgrzewa się ze sobą rury oraz złączki z tego samego materiału.
Rurociągi przemysłowe firmy Georg Fischer +GF+ podlegające zgrzewaniu mufowemu:
Polipropylen (PP)
w zakresie średnic od d16 do d110
Polietylen (PE)
w zakresie średnic od d16 do d110
Polifluorek winylidenu (PVDF)
w zakresie średnic od d16 do d63
Polibutylen (PB)
w zakresie średnic od d16 do d110
W tym procesie łączenia termoplastów, nagrzaniu podlegają „czoła” rur oraz kształtek o jednakowej średnicy i grubości ścianek. Podczas procesu łączenia element grzejny (tzw. patelnia) doprowadza do odpowiedniej temperatury strefy zgrzewu, a następnie pod wpływem kontrolowanego docisku następuje jednorodne połączenie.
Zgrzewaniu ze sobą podlegają tylko te same tworzywa. Grubości ścianek zgrzewanych elementów muszą być w strefie zgrzewania takie same.
Zgrzewania doczołowe wykonywane jest wyłącznie za pomocą specjalistycznych zgrzewarek, o zróżnicowanym procesie automatyzacji oraz przeznaczonych do różnych zakresów średnic. Rurociągi przemysłowe firmy Georg Fischer +GF+ podlegające zgrzewaniu doczołowemu:
Polipropylen (PP)
Polietylen (PE)
Polifluorek winylidenu (PVDF)
Polibutylen (PB)
W tym procesie zgrzewania czoła łączonych komponentów (rur, złączek czy zaworów) ogrzewane są do temperatury topnienia bez kontaktu z elementem grzejnym, z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego. Dzięki zastosowaniu takiej technologii czas ogrzewania jest znacznie krótszy. Dodatkowo, generuje ona dużo mniejszą spoinę niż w wypadku zgrzewania doczołowego oraz tworzy niższy „stres” termiczny w miejscu zgrzewania, co wpływa na większą wytrzymałość samego połączenia. Przeznaczony jest głównie do aplikacji o wysokiej czystości.
W programie produkcji firmy Georg Fischer +GF+ są półautomatyczne oraz automatyczne zgrzewarki, które w znacznym stopniu ułatwiają proces zgrzewania, czyniąc go bezpiecznym i zapewniając najwyższą jakość oraz czystość połączeń.
Rurociągi przemysłowe firmy Georg Fischer +GF+ podlegające zgrzewaniu na podczerwień IR:
Polipropylen (PP)
ta metoda zgrzewania jest szczególnie polecana w przypadku tego materiału, ze względu na jego „ciągliwość”
Polietylen (PE)
w tym PP-H oraz PP-N
Polifluorek winylidenu (PVDF)
ECTFE
Jest to metoda, w której zgrzewanie odbywa się za pomocą specjalnych złączek, w których zatopiony jest miedziany drut oporowy oraz złączek z króćcami długimi. Zgrzewanie elementów odbywa się poprzez podłączenie (służy do tego specjalne urządzenie) do łączników elektrooporowych prądu, który ogrzewa i topi wewnętrzną część mufy, tworząc w ten sposób szczelne połączenie. Każda złączka posiada kartę produktu z kodem, która pozwala na zeskanowanie danych do urządzenia zgrzewającego. Umożliwia to dobranie odpowiednich parametrów przekazywanego prądu oraz czasu samego zgrzewania.
Rurociągi przemysłowe firmy Georg Fischer +GF+ podlegające zgrzewaniu elektrooporowemu:
Polietylen (PE)
rekomendowane są w szczególności do dystrybucji wody oraz gazu
Polibutylen (PB)
Ta metoda łączenia wymaga specjalistycznego urządzenia (dostępnego w ofercie +GF+). Zgrzewanie następuje za pomocą elementów grzejnych o kształcie przeciętego walca, które dostarczają dokładnie zdefiniowaną ilości energii cieplnej do łączonych końcówek rur bądź kształtek. W tym samym momencie elastyczny element („balonik”) rozpiera wewnętrzną strefę zgrzewu, zapobiegając powstaniu wypływki.
Uzyskana powierzchnia zgrzewania jest praktycznie identyczna jak powierzchnia rur czy złączek. Dzięki temu nie powstają przestrzenie martwe, a chropowatość powierzchni spoiny jest zbliżona do chropowatości łączonych elementów.
Rurociągi przemysłowe firmy Georg Fischer +GF+ podlegające zgrzewaniu BCF Plus:
Polifluorek winylidenu (PVDF)
Polipropylen (PP)
Niezależnie od wybranej metody zgrzewania, aby uzyskać prawidłowe i szczelne połączenia, należy przestrzegać zaleceń producenta oraz z należytą starannością wykonać procedury przygotowujące. Więcej informacji na temat instrukcji zgrzewana, znajdziesz tutaj – Instrukcja zgrzewania.
Dobór odpowiedniej metody zgrzewania uzależniony jest od wielu czynników. Do najważniejszych należą:
Zgrzewanie to najczęściej stosowana metoda łączenia termoplastów takich jak PP, PE, PVDF, PB oraz ECTFE. W ofercie firmy Georg Fischer +GF+ dostępne są również połączenia mechaniczne/skrętne, które nie wymagają żadnych dodatkowych urządzeń.