Zawory odpowietrzające i napowietrzająco-odpowietrzające

Zawory napowietrzające oraz napowietrzająco-odpowietrzające zostały zaprojektowane, by regulować wymianę powietrza bądź innych gazów w instalacjach rurowych.

zawory odpowietrzająco-napowietrzające
Zawory wentylacyjne firmy Georg Fischer +GF+

Kontrola ilości gazów w rurociągach czy zbiornikach to niezwykle ważna kwestia. Georg Fischer +GF+ stworzył więc zawory z tworzyw sztucznych, które umożliwiają usuwanie nadmiaru gazów - bez ryzyka wydostania się głównego medium z układu, bądź dają alternatywnie możliwość napowietrzania instalacji (na przykład w momencie opróżniania zbiorników – dzięki czemu zawory zapobiegają tworzenia się podciśnienia).

Akumulacja gazów oraz zjawisko podciśnienia to dwa największe problemy, jakim muszą sprostać zawory odpowietrzające oraz napowietrzające.

Akumulacja powietrza

Powietrze do rurociągów przedostaje się podczas napełniania zbiorników, pracy pomp i innych urządzeń dozujących lub w trakcie prac serwisowych. Często gaz wytrąca się również z medium, ze względu na zmiany temperatury oraz ciśnienia.

Powietrze lub gaz w układach rurociągów może powodować wiele negatywnych skutków takich jak:

Zjawisko podciśnienia

Brak powietrza w rurociągach może powodować zjawisko podciśnienia. Może być ono niepożądane i prowadzić do uszkodzeń rurociągu. Szczególnie narażone powstaniem podciśnienia w instalacjach są najwyższe punkty geodezyjne i hydrauliczne. Nieciągłość w kolumnie cieczy może powodować groźne zjawisko kawitacji i występuje głównie za punktami dławienia, czyli za zaworami liniowymi, pompami bądź turbinami.

Podciśnienie powodowane jest poprzez pracę pomp, gwałtowne otwieranie i zamykanie zaworów lub też opróżnianie rurociągu (albo jego części). Zjawisko to może prowadzić do uderzeń hydraulicznych, które w konsekwencji mogą doprowadzić do uszkodzenia rurociągu – nieszczelności przy łączeniach bądź nawet rozerwania układu. Do podciśnienia może prowadzić również przerwanie pracy zaworów regulujących oraz sterujących.

Profesjonalna pomoc techniczna

Potrzebujesz pomocy w wyborze produktu?

Obszary zastosowań zaworów wentylacyjnych i napowietrzających 591 i 595

Zawory wentylacyjne i napowietrzające Georg Fischer można stosować w następujących obszarach:

battery full solid

mikroelektronika

flask vial solid

przemysł chemiczny

carrot solid

przemysł spożywczy i napoje

droplet solid

uzdatnianie wody

snowflake solid

woda chłodząca

Zalety zaworów 591 i 595 firmy Georg Fischer +GF+

Dlaczego warto wybrać zawory 591 i 595? Poznaj ich największe zalety:

Zawory odpowietrzające i napowietrzająco-odpowietrzające z tworzyw sztucznych

Georg Fischer +GF+ posiada w swojej ofercie zawory wentylacyjne i odpowietrzające. Charakteryzują się unikalną konstrukcją - łączą w sobie innowacyjność z efektywnością. Istotnymi cechami zaworów wentylacyjnych i odpowietrzających +GF+ są łatwa instalacja i zwarta konstrukcja - skoncentrowana na bezpieczeństwie, ergonomii i efektywności działania. Szeroki wybór materiałów, uszczelnień i wymiarów pozwala na zastosowanie zaworów w różnych typach środowisk i zainstalowanie ich w dowolnym układzie. Dzięki innowacyjnej geometrii, zawory z GF Piping Systems są jeszcze wydajniejsze i precyzyjniejsze. Do wyboru, w zależności od wymaganych funkcji, oferujemy dwa rozwiązania:

zawór odpowietrzająco-napowietrzający 591 PVC-U Georg Fischer
Zawór odpowietrzająco-napowietrzający 591 PVC-U

Ten typ zaworu łączy w sobie funkcje zaworu wentylacyjnego i odpowietrzającego. Zapewnia całkowite i niezawodne napowietrzanie i odpowietrzanie zbiornika lub rurociągu, a jednocześnie służy jako zabezpieczenie przed przepełnieniem.

Działanie zaworu regulowane jest przez pływak (standardowo z materiału PP-H, dostępny również w wykonaniu z PVC-U, PVC-C, ABS, PP-TV i PVDF), który jest podnoszony przez wznoszący się poziom cieczy. W tym samym czasie gazy są usuwane z układu przez przestrzeń między pływakiem a korpusem. W momencie kiedy rurociąg lub zbiornik jest całkowicie zapełniony, pływak jest wciskany do uszczelki profilowej i zamyka zawór. W przypadku gdy poziom cieczy obniży się w wyniku spustu, zawór automatycznie otwiera się ponownie i powietrze może się przedostać do środka, zapobiegając powstaniu podciśnienia.

Zawory odpowietrzające-napowietrzające 591 - zasada działania
Zasada działania zaworów odpowietrzajaco-napowietrzających 591

Zawory 591 występują w wykonaniu z PVC-U, PVC-C, ABS, PP oraz PVDF z uszczelnieniem EPDM bądź FKM. Zakres średnic od d16DN10 do d110DN100. Od strony montażu z rurociągiem posiadają takie same przyłącza jak zawory kulowe 546 Pro oraz zawory zwrotne typu 561/562. Wylot/wlot powietrza zabezpieczony jest kołpakiem ochronnym. Gęstość standardowego pływaka PP-H w zaworze 591 wynosi 0.91g/cm³.

Jeśli instalacja napełniana jest zbyt szybko, może dojść do wydostania się medium na zewnątrz zaworu ze względu na bezwładność pływaka. Zaleca się montowanie przed zaworem odpowietrzająco-napowietrzającym zaworu odcinającego, który pozwala na kontrolowanie prędkości medium.

Aby zapewnić optymalny udźwig stożka, należy zwrócić uwagę na ciężar właściwy materiału stożka w stosunku do gęstości medium:

Ciężar pływaka w zaworach odpowietrzająco-napowietrzających
zawór napowietrzający 595 Georg Fischer
Zawór napowietrzający 595 z PVC-C

Zawór wentylacyjny typu 595 został specjalnie zaprojektowany do procesu napowietrzania i może być stosowany wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpiecznego i kontrolowanego dopływu powietrza. Za działanie zaworu odpowiada stożek wykonany z PP-H (oraz alternatywnie z PVDF), który jest stale dociskany przez sprężynę do uszczelki profilowej i otwiera się tylko wtedy, gdy w rurociągu lub zbiorniku występuje podciśnienie. Zawór 595 umożliwia przepływ wymaganej ilości powietrza, wyrównując w ten sposób ciśnienie i zapobiegając wystąpieniu podciśnienia i związanych z nim uszkodzeń. Następnie zawór zamyka się ponownie za pomocą siły sprężyny.

Zawory napowietrzające 595 - zasada działania
Zasada działania zaworu 595

Zawory 595 występują w wykonaniu z PVC-U, PVC-C, ABS, PP oraz PVDF z uszczelnieniem EPDM bądź FKM. Zakres średnic od d16DN10 do d110DN100. Od strony montażu z rurociągiem posiadają takie same przyłącza jak zawory kulowe 546 Pro oraz zawory zwrotne typu 561/562. Wlot powietrza zabezpieczony jest kołpakiem ochronnym. Sprężyna domykająca stożek pokryta jest ECTFE (Halar) (na specjalne zamówienie dostępne również sprężyny z innych materiałów - V2A i Nimonic).

Zawory 595 - ciśnienie otwarcia
Wartość podciśnienia potrzebna do otwarcia się zaworu 595

W przypadku zaworów 591 oraz 595 należy dobrać odpowiedni typ i rozmiar zaworu wentylacyjnego, tak aby odpowiednia ilość powietrza mogła być odprowadzana pod ciśnieniem roboczym. Aby zapewnić optymalny udźwig stożka, należy zwrócić uwagę na ciężar właściwy materiału stożka w stosunku do gęstości ośrodka.

Aby wybrać odpowiedni rozmiar zaworu, najpierw oblicza się przepływ (Q na m³/h), w tym celu wymagane jest podanie prędkość przepływu medium (Vr) oraz określenie średnicy wewnętrznej rury transportującej medium (di).

Zawory napowietrzające Georg Fischer - wzór przepływu

Objętość przepływu medium można zrównać z objętością gazu, który ma być odprowadzany lub napełniany. Jeśli używanych jest kilka zaworów napowietrzających lub odpowietrzających, każdy zawór musi być skonfigurowany dla maksymalnej prędkości przepływu. Za pomocą obliczonego przepływu objętości można określić prawidłowy wymiar zaworu na podstawie wykresu objętości powietrza. Prędkość na tym schemacie odpowiada prędkości rozładowania gazów na zaworze. Zaleca się, aby w miarę możliwości nie przekraczać prędkości 20 m/s, aby zapobiec nadmiernemu zużyciu zaworu.

Zawory 591 i 595 - wykres ciśnienia

Do pobrania

Nie wiesz, czego potrzebujesz?

Pomożemy ci dobrać odpowiednie produkty

 
biuro